Hlavní stránka
 
  začínáme!
  počítání bodů
  koule a postoj
  vypuštění koule
  míření
  točení


Pohyb koulí

Když vezmete do ruky těžký předmět, jakým je bowlingová koule, a zkusíte ho rozkývat, zjistíte, že se pohybuje sám od sebe - do pohybu ho uvádí jeho vlastní tíha - na podobném principu funguje kyvadlo. Základem pro plynulý švih s koulí je dát této přirozené energii volný průchod.

Co se týče váhy, hrajte s takovou koulí, která se snadno kýve zezadu dopředu bez vaší pomoci. Pokud se vám přitom prohne zápěstí a vaše rameno klesá, je koule příliš těžká. Pokud můžete kouli ovlivňovat silou, je naopak příliš lehká.

Kroky

Začínajícím bowlerům se doporučuje dělat při rozběhu čtyři kroky, později mohou přidat pátý. Kroky by měly být rovné, jako při normální chůzi, liší se pouze poslední krok, který obsahuje sklouznutí.

Praváci vykročí pravou nohou, následuje vykročení levou, pravou. Čtvrtý a poslední krok končí na levé noze, která se lehce sklouzne dopředu a přenese hráč váhu a pokrčí v kolenou. Pravá noha zůstává zanožená a vyrovnává rovnováhu. Leváci začínají rozběh levou nohou a končí na pravé. První krok je nejkratší, poslední se skluzem nejdelší.

Koordinace zhoupnutí a kroků

Švih koulí a kroky nejsou samy o sobě složité pohyby. Pokud se je však snažíte zkoordinovat, zjistíte, že jejich provedení není tak jednoduché. A přitom na nich záleží úspěšnost vašeho hodu.

Když vykročíte k čáře, myslete na to, že musíte přenést energii z rozběhu na kouli. Začnete ji vypouštět v momentu, kdy se při posledním kroku sklouznete - k čáře by se měla klouzající noha přiblížit ve stejnou chvíli jako ruka ve zhoupnutí.

První tři kroky byste měli držet kouli v zapažení co nejvýše. Koule by se měla přiblížit zemi na začátku posledního kroku, který dokončíte skluzem s pokrčeným kolenem. Přitom švihem předpažte ruku s koulí co možná nejdále a koule by vám měla sama vyklouznout na dráhu.

Vypuštění koule by mělo být plynulé a snadno opakovatelné. Nesmíte ovšem zapomenout, že umístit kouli na správné místo ve správném momentu je tajemstvím úspěchu a i zkušení hráči tento pohyb neustále opakují a vybrušují.

Před zahájením hodu byste měli být zcela soustředění, neboť jen tak můžete myslet na správnou koordinaci pohybu.

 


 

 

© Kenwood Strikers 2002, webmaster Markéta Kaštánková, velké díky serveru www.2b.cz