Hlavní stránka
 
  začínáme!
  počítání bodů
  kroky a švih
  vypuštění koule
  míření
  točení


Uchopení koule

Klasickou bowlingovou kouli se třemi vyvrtanými dírami uchopíme palcem, prostředníkem a prsteníkem. Prsty by měly do děr pasovat, dlaň by se měla koule lehce dotýkat. Toto je tradiční držení, které umožňuje hráči rozmáchnout se a hodit i těžkou koulí.

Hráč by neměl mít při hodu prsty v dírách příliš těsně zapasované a koule by mu neměla z prstů ani vyklouzávat. Správné držení koule je základem pro úspěšné zvládnutí hodu. Vyberte si proto v herně kouli, která vyhovuje vašim prstům a dlani.

Pokud se rozhodnete koupit si vlastní kouli, pak vám odborníci vyvrtají díry přesně podle rozměrů vaší ruky - zvolí tu správnou velikost děr na šířku i délku, jejich úhel a vzdálenost mezi dírami.

Kouli si vyvrtat u skutečných profesionálů, kteří dokáží kouli přesně připravit pro vaši ruku. Pamatujte při tom na to, že žádná sportovní výbava není osobnější než bowlingová koule!

Základní postoj

• ramena v pravém úhlu k místu, na které míříte
• ruka, kterou neházíte, přidržuje kouli
• pevné a rovné zápěstí, neohýbejte ho
• ruku, kterou házíte, držte u boku
• lehce pokrčená kolena
• nohy vedle sebe, naproti místu, na které míříte

Když se postavíte na dráhu, všimněte si dvou řad bodů. Zadní řada je vzdálená 15 stop od čáry přešlapu, druhá je čáře blíž - 12 stop. Tyto řady pomáhají zaujmout výchozí pozici pro zahájení hodu. Děti by měly stát blíž čáře přešlamu, protože dělají menší kroky. Stejně tak začátečníci se cítí lépe v blízkosti čáry přešlapu, neboť ještě neumějí zkoordinovat hod s kroky.

Ať začínáte hod kdekoli, váš poslední krok by měl končit stopu od čáry přešlapu, abyste nepřešlápli. Před hodem zaujměte pozici, při které se budete cítit uvolněně - mějte nohy u sebe, lehce ohnutá záda, kouli držte mezi hrudí a bradou u strany, na kterou házíte - pravák na pravé straně, levák na levé. Kouli držte zespodu a druhou rukou jí přidržujte.


© Kenwood Strikers 2002, webmaster Markéta Kaštánková, velké díky serveru www.2b.cz